| Speaker Type | 2 Way Active Loudspeaker |
| Max SPL | 131 dB |
| Frequency Response [-6dB] | 70 - 18.000 Hz / 70 - 17.500 Hz [VIO X206-100] |
| HF | 1x 1”, 1.75 v.c. |
| LF | 2x 6.5”, 1.75" v.c |
| Controller | DSP 32 bit |
| AD/DA Converter | 24 bit/96 kHz |
| Signal Input | 1 x XLR balanced, 1 x RJ45 Link (RDNet), 1x USB (Data Service) |
| Power Supply | Auto-range SMPS |