| LED data | 120 W RGBW LED |
| Luminous flux | 2,117 lm |
| Illuminance | 3,900 lx (1 m / 55.0 °), 62,000 lx (1 m / 7.0 °) |
| LED PWM frequency | 3,600 Hz |
| Strobe | 0 - 3,600 Hz |
| Controller protocols | DMX512, RDM |
| Number of DMX control modes | 7 |
| Stand alone operating modes | Autorun, Master/slave, Static |
| Data in connector | XLR 5-pole male IP65 |
| Data out connector | XLR 5-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 180 W |
| Cabinet material | Aluminum continuous casting |
| Colour | Black |
| Cooling system | Convection cooling |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -15 - 45 °C |
| Width | 230 mm |
| Height | 230 mm |
| Depth | 300 mm |
| Weight | 8.3 kg |