| LED data | 21 x 15 W RGBW LED |
| Luminous flux | 10,660 lm |
| Beam/Field angle | Beam: 21° / Field: 40° |
| LED PWM frequency | 800 Hz,
1,200 Hz,
2,000 Hz,
3,600 Hz,
12 kHz,
25 kHz |
| Controller protocols | DMX512,
RDM |
| Number of DMX control modes | 7 |
| Stand alone operating modes | Autorun,
Master/slave,
Static |
| Data in connector | XLR 5-pole male IP65 |
| Data out connector | XLR 5-pole female IP65 |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 300 W |
| Cabinet material | Aluminium |
| Colour | Black |
| Cooling system | Temperature controlled fan cooling |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -15 - 45 °C |
| Width | 377 mm |
| Height | 256 mm |
| Depth | 140 mm |
| Weight | 8 kg |