| Luminous flux | 41,000 lm |
| LED PWM frequency | 800 Hz,
1,200 Hz,
2,000 Hz,
3,600 Hz,
12 kHz,
25 kHz |
| Dimmer resolution | 16 Bit |
| Dimmer curves | Linear,
Exponential,
Logarithmic,
S curve |
| Correlated colour temperature (CCT) | 2,700 - 6,500 K |
| Calibration | Smart calibration,
Factory calibration,
RAW,
User defined calibration |
| Colour rendering index (CRI) | > 85 |
| Controller protocols | DMX512,
RDM,
W‑DMX™ (Transceiver) |
| Number of DMX control modes | 6 |
| Stand alone operating modes | Autorun,
Master/slave,
Static |
| Data in connector | XLR 5-pole male |
| Data out connector | XLR 5-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 1,100 W |
| Mains connector | Mains plug device outdoor male & TRUE1® |
| Power out connector | Mains plug device outdoor female & TRUE1® |
| Max. output current | 5 A |
| Cabinet material | Aluminum continuous casting |
| Colour | Black |
| Cooling system | Temperature controlled fan cooling |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -15 - 40 °C |
| Width | 463 mm |
| Height | 161 mm |
| Depth | 291 mm |
| Weight | 13 kg |
| Required Accessories | 2 x Omega-Montagebügel, Netzkabel |