| LED data | 21 x 15 W RGBW LED |
| Luminous flux | 6,600 lm |
| Beam/Field angle | Beam: 21° / Field: 40° |
| LED PWM frequency | 800 Hz, 1,200 Hz, 2,000 Hz, 3,600 Hz, 12 kHz, 25 kHz |
| Controller protocols | DMX512, RDM |
| Number of DMX control modes | 7 |
| Stand alone operating modes | Autorun, Master/slave, Static, Timer function |
| Data in connector | XLR 5-pole male IP65 |
| Data out connector | XLR 5-pole female IP65 |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 180 W |
| Cabinet material | Aluminium |
| Colour | Black |
| Cooling system | Convection cooling |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Width | 377 mm |
| Height | 256 mm |
| Depth | 140 mm |
| Weight | 8 kg |
| Required Accessories | 1 x Omega-Montagebügel, Netzkabel |