| LED data | 180 W RGBW LED |
| Luminous flux | 4,900 lm |
| Illuminance | 56,790 lx (1 m / 0.0 ) |
| LED PWM frequency | 800 Hz, 1,200 Hz, 2,000 Hz, 3,600 Hz, 12 kHz, 25 kHz |
| Controller protocols | DMX512, RDM |
| Number of DMX control modes | 7 |
| Stand alone operating modes | Autorun, Master/slave, Static |
| Data in connector | XLR 5-pole male |
| Data out connector | XLR 5-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 220 W |
| Cabinet material | Metal |
| Colour | Black |
| Cooling system | Temperature controlled fan cooling |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -15 - 45 °C |
| Width | 240 mm |
| Height | 240 mm |
| Depth | 254 mm |
| Weight | 8.2 kg |
| Required Accessories | 1 x Omega-Montagebügel, IP65 Power Twist Stecker, Netzkabel, TV-Zapfen 16 mm, Torblende |