| LED data | 40 x 12 W Tunable white LED |
| Luminous flux | 31,000 lm |
| Beam/Field angle | Beam: 18° / Field: 35° |
| LED PWM frequency | 650 Hz, 1,530 Hz, 3,600 Hz, 12 kHz, 25 kHz |
| Correlated colour temperature (CCT) | 2,600 - 6,500 K |
| Colour rendering index (CRI) | > 93 |
| Strobe | 8,000 - 25,000 Hz |
| Controller protocols | DMX512, RDM |
| Number of DMX control modes | 6 |
| Stand alone operating modes | Timer function |
| Data in connector | XLR 5-pole male |
| Data out connector | XLR 5-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 480 W |
| Cabinet material | Aluminum continuous casting |
| Colour | Black |
| Cooling system | Fan cooling |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -15 - 40 °C |
| Width | 463 mm |
| Height | 291 mm |
| Depth | 161 mm |
| Weight | 13 kg |
| Required Accessories | 2 x Omega-Montagebügel, Netzkabel |