| LED data | 40 x 18 W Daylight white COB-LED |
| Illuminance | 190,000 lx (1 m / 0.0 ) |
| Beam/Field angle | Beam: 21° / Field: 42° |
| LED PWM frequency | 800 Hz, 1,200 Hz, 2,000 Hz, 3,600 Hz, 12 kHz, 25 kHz |
| Controller protocols | DMX512, RDM |
| Number of DMX control modes | 6 |
| Stand alone operating modes | Master/slave, Static |
| Data in connector | XLR 5-pole male IP65 |
| Data out connector | XLR 5-pole female IP65 |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 565 W |
| Cabinet material | Aluminium |
| Colour | Black |
| Cooling system | Temperature controlled fan cooling |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -15 - 45 °C |
| Width | 463 mm |
| Height | 291 mm |
| Depth | 161 mm |
| Weight | 11 kg |
| Required Accessories | 2 x Omega-Montagebügel, Netzkabel |