| Product type | Fog and Wind Machines |
| Type | Fog machine with LEDs |
| Power | 1200 W |
| Output volume | approx. 500 m³/min |
| Range of fog output | approx. 7 m |
| Warm-up time | approx. 3 min |
| Fog duration | approx. 10 sec. |
| Reheating time | approx. 8 sec. |
| Fluid tank capacity | 2.5 l |
| Fluid Consumption | approx. 50 ml/min |
| Number of LEDs | 12 |
| LED colour spectrum | RGBA |
| LED type | 10 W 4 in 1 LED |
| Remote connection | XLR 5-pin male |
| Remote cable length | 10 m |
| Remote functions | colour change,
continuous operation,
Interval,
LED brightness,
duration,
output level,
Manual control |
| DMX input | XLR 3-pin male |
| DMX output | XLR 3-pin female |
| DMX mode | 4-channel |
| DMX Functions | colour change,
colour fade,
colour jump,
Dimmer,
output level,
Strobe |
| Controls | Enter,
Mode,
Value Down,
Value Up |
| Indicators | 4-digit LED display |
| Operating voltage | 230 V AC, 50 Hz |
| Fuse | F8AL / 250 V |
| Power consumption | 1200 W |
| Power supply connector | IEC power connector female |
| Housing material | Metal |
| Cabinet colour | Black |
| Width | 421 mm |
| Height | 202 mm |
| Length | 322 mm |
| Weight | 9 kg |