| Product type | Fog and Wind Machines |
| Type | Fog Machine |
| Power | 1700 W |
| Warm-up time | ca. 7 minutes |
| Fog duration | ca. 40 seconds @ 100% Output / Non-Stop @ 50% Output |
| Reheating time | approx. 60 sec. |
| Fluid tank capacity | 5 l |
| Fluid Consumption | ca. 150 ml/min |
| DMX input | XLR 3-pin male,
XLR 5-pin male |
| DMX output | XLR 3-pin female,
XLR 5-pin female |
| DMX mode | 3-channel |
| DMX Functions | Output Volume,
Timer Duration,
Timer Interval |
| Controls | Enter,
Mode,
Value Down,
Value Up |
| Indicators | LCD display |
| Operating voltage | 230 - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Fuse | T10AL 250 V |
| Power consumption | 1800 W |
| Power supply connector | Powercon compatible |
| Cabinet colour | Black |
| Width | 354 mm |
| Height | 225 mm |
| Length | 310 mm |
| Weight | 14,63 kg |