| Product type | Fog Machine |
| Type | Fog Machine |
| Power | 1500 W |
| Output volume | ca. 509 m³/min |
| Range of fog output | approx. 7 m |
| Warm-up time | approx. 3 min |
| Fog duration | ca. 14 s |
| Reheating time | ca. 12 s |
| Fluid tank capacity | 1.8 l |
| Fluid Consumption | ca. 90 ml/min |
| Remote connection | DIN 5-Pol male |
| Remote cable length | 10 m |
| Remote functions | Duration,
Interval,
Continous output,
Time,
volume,
manual |
| DMX input | XLR 3-pin male |
| DMX output | XLR 3-pin female |
| DMX mode | 1-channel,
3-channel |
| DMX Functions | Fog output on/off,
Timer Duration,
Timer Interval |
| Controls | Down,
Enter,
Mode,
Up |
| Indicators | 4-digit LED display |
| Operating voltage | 230 V AC / 50-60 Hz |
| Fuse | F8AL / 250 V |
| Power consumption | 1450 W |
| Ambient temperature (in operation) | 5 - 40 °C |
| Relative Humidity | < 85 %, not condensing |
| Power supply connector | CEE 7/7,
Fixed connection cable |
| Housing material | Metal |
| Cabinet colour | grey,
Black |
| Width | 250 mm |
| Height | 150 mm |
| Length | 420 mm |
| Accessories (included) | 4 rubber feet,
Cable remote,
canister |
| Weight | 7,9 kg |