| Colour | Black |
| Controller protocols | DMX512,
iDMX® (Transceiver) |
| Operating modes | DMX512 |
| Number of DMX control modes | 2 |
| Stand alone operating modes | Stand-alone,
Timer function |
| Data in connector | XLR 3-pole male |
| Data out connector | XLR 3-pole female |
| Operation voltage | 230 V AC / 50 Hz |
| Rated power | 1,500 W |
| Inrush current | 32 A / 0.03 ms @230 V (first half cycle) |
| Mains connector | Mains plug device outdoor male & TRUE1® |
| Mains fuse | F10AL/250 V |
| Fuse replacement | Possible from the outside without opening |
| Power out connector | Mains plug device outdoor female & TRUE1® |
| Cabinet material | Metal |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | 5 - 45 °C |
| Width | 450 mm |
| Height | 273 mm |
| Depth | 585 mm |
| Weight | 20.4 kg |
| Included Accessories | Mains cable |