| Product type | hazer |
| Type | hazer |
| Power | 600 W |
| Output volume | ca. 226 m³/min |
| Warm-up time | ca. 2 min |
| Fluid tank capacity | 0.8 l |
| Fluid Consumption | ca. 3.5 ml/min |
| Remote connection | DIN 5-Pol male |
| Remote cable length | 10 m |
| Remote functions | Interval, Wind set, Output |
| DMX input | XLR 3-pin male |
| DMX output | XLR 3-pin female |
| DMX mode | 2-channel |
| DMX Functions | Haze emission, Fan speed |
| Controls | Down, Enter, Mode, Up |
| Indicators | 4-digit LED display |
| Power supply | 230 V AC / 50-60 Hz |
| Fuse | F5AL / 250 V |
| Power consumption | 620 W |
| Power connector | CEE 7/7, Fixed connection cable |
| Ambient temperature (in operation) | 5 - 40 °C |
| Relative Humidity | < 85 %, not condensing |
| Housing material | Metal |
| Cabinet colour | grey, Black |
| Width | 242 mm |
| Height | 187 mm |
| Depth | 275 mm |
| Accessories (included) | 4 rubber feet, Cable remote, canister |
| Weight | 7,14 kg |