| Product type | Fog and Wind Machines |
| Type | Fog Machine |
| Power | 1700 W |
| Warm-up time | ca. 7 minutes |
| Fog duration | ca. 40 seconds @ 100% Output / Non-Stop @ 50% Output |
| Reheating time | 60 seconds |
| Fluid tank capacity | 5 l |
| Fluid Consumption | 150 ml/min |
| DMX input | XLR 3-pin male,
XLR 5-pin male |
| DMX output | XLR 3-pin female,
XLR 5-pin female |
| DMX mode | 3-channel |
| DMX Functions | Interval,
Fog Quantity |
| Standalone Functions | Instant Fog,
Interval,
Fog Quantity |
| Controls | Enter,
Mode,
Value Down,
Value Up |
| Indicators | Canister lighting,
LC display,
Key illumination |
| Operating voltage | 230 V AC / 50-60 Hz |
| Power consumption | 1800 W |
| Overheating Protection | heating element with thermostat |
| Power supply connector | Power cord with safety plug (Type E / CEE 7/7),
Power Twist Connector |
| Fuse | T10AL (5 x 20 mm) |
| Ambient temperature (operating) | 5 - 40 °C |
| Relative Humidity | < 85 %, not condensing |
| Housing material | Metal,
plywood |
| Cabinet colour | Black |
| Dimensions with cover (W x H x D) | 550 x 265 x 465 mm |
| Width | 465 mm |
| Height | 255 mm |
| Length | 550 mm |
| Other features | 4 x rubber feet,
Flightcase with cover, butterfly locks and carrying handle.,
Power cord,
Special canister cap with ventilation valve and suction pipe |
| Weight | 21,763 kg |