| Illuminant type | RGBL LED |
| Illuminant power | 50 W |
| Luminous flux | 4,000 lm |
| Illuminance | 5,000 lx (10 m / 4.0 °) |
| Zoom range | 4 - 60 ° |
| LED PWM frequency | 650 Hz,
1,530 Hz,
3,600 Hz,
12 kHz,
18.9 kHz,
25 kHz |
| Dimmer resolution | 16 Bit |
| Dimmer curves | Linear,
Exponential,
Logarithmic,
S curve |
| Power mode | Standard |
| Colour mix functions | RGB |
| LED colours | Red,
Green,
Blue,
Lime |
| Correlated colour temperature (CCT) | 1,800 - 10,000 K |
| CTO function | Fixed value,
Linear (continuous) |
| Halogen simulation redshift/DTW | Yes |
| Calibration | Factory calibration,
RAW |
| Colour rendering index (CRI) | > 85 |
| Pan | 630 ° |
| Tilt | 240 ° |
| Strobe | 0 - 20 Hz |
| Controller protocols | Art‑Net,
CRMX,
DMX512,
RDM,
sACN,
W‑DMX™ (Transceiver) |
| Number of DMX control modes | 10 |
| Additional DMX features | LED segment dimmer,
System settings,
Fan control |
| RDM features | DMX adress,
DMX mode,
Temperature |
| Stand alone operating modes | Master/slave,
Static,
Endless loop |
| Special features in the system settings | Fan off,
System settings can be made mains independently |
| Data in connector | RJ-45 socket |
| Data out connector | RJ-45 socket |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 350 W |
| Mains connector | Mains plug device outdoor male & TRUE1® |
| Mains fuse | T4AL/250 V |
| Power out connector | Mains plug device outdoor female & TRUE1® |
| Max. output current | 13 A |
| Cabinet material | Die-cast aluminium |
| Colour | Black |
| Cooling system | Temperature controlled fan cooling |
| Cooling modes | Auto,
Max. intensity,
Silent,
On/Off |
| Protection class | IP65 |
| Risk group | 1 |
| Ambient temperature | -10 - 40 °C |