| LED data | 480 W Discharge lamp |
| Luminous flux | 19,000 lm |
| Colour mix functions | CMY |
| LED colours | Cold white |
| Correlated colour temperature (CCT) | 6,800 K |
| Colour wheels | 1 wheel with 15 colours |
| Gobo wheels | 27 |
| Gobo wheel 1 – functions | Fixed |
| Gobo wheel 1 – gobos | 19 |
| Gobo wheel 2 – functions | Rotatable |
| Gobo wheel 2 – gobos | 8 |
| Prism layers | 2 |
| Controller protocols | DMX512, RDM, W‑DMX™ (Transceiver) |
| Number of DMX control modes | 2 |
| Stand alone operating modes | Master/slave, Static |
| Data in connector | XLR 5-pole male |
| Data out connector | XLR 5-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 700 W |
| Cabinet material | Magnesium |
| Colour | Black |
| Cooling system | Temperature controlled fan cooling |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -15 - 40 °C |
| Width | 456.4 mm |
| Height | 748.8 mm |
| Depth | 334.7 mm |
| Weight | 33 kg |