| LED data | 500 W Cold white LED |
| Luminous flux | 22,000 lm |
| LED PWM frequency | 650 Hz,
1,530 Hz,
3,600 Hz,
12 kHz,
25 kHz |
| Colour mix functions | CMY + CTO |
| Correlated colour temperature (CCT) | 2,600 - 6,500 K |
| Pan | 540 ° |
| Tilt | 270 ° |
| Gobo wheels | 2 |
| Gobo wheel 1 – functions | Fixed |
| Gobo wheel 1 – gobos | 8 |
| Gobo wheel 2 – functions | Rotatable |
| Gobo wheel 2 – gobos | 7 |
| Strobe | 20 Hz |
| Controller protocols | Art‑Net,
DMX512,
RDM,
sACN,
W-DMX™ (Receiver) |
| Number of DMX control modes | 2 |
| Additional DMX features | System settings |
| Stand alone operating modes | Autorun,
Static |
| Data in connector | XLR 3-pole male |
| Data out connector | XLR 3-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 800 W |
| Mains fuse | T8AL/250 V |
| Cabinet material | ABS,
Metal |
| Colour | Black |
| Cooling system | Heat pipes,
Temperature controlled fan cooling |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | -15 - 40 °C |
| Width | 380 mm |
| Height | 710 mm |
| Depth | 250 mm |
| Weight | 27.8 kg |
| Required Accessories | 2 x Omega Klemme, Netzkabel |