| Product type | Desktop Microphone Base with switch |
| Control | Configurable Push button with 3 selectable modes,
Mode switch: Push to talk, Push to Mute, Latch On/Off,
Talk LED with white microphone icon when active |
| Frequency response (-3 dB) | 90 Hz - 20 kHz |
| Input Impedance | 47 kohms (Balanced) |
| Output impedance | 800 ohms (Balanced) |
| Off attenuation | >75dB @ 1kHz |
| CNRR | >65 dB (CMRR IEC) |
| Gain | 5,5 dB |
| Input Connector | 3-pin XLRF |
| Output connector | 3-pin XLRM |
| Phantom Power requirements | 15 VDC - 48 VDC (+-10%),
6 mA typical |
| Idle power consumption | 3 mW (MUTED) |
| Power consumption | 6 mA |
| Operating temperature | 0°C - 40°C; < 85% humidity, non condensing |
| Color | Black |
| Base dimensions (W x H x D) | 109.8 x 38.7 x 126.2 mm (height with rubber feet) |
| Weight | 0,54 kg |