| Product type | Conference Systems |
| Transmission frequency range | 823 - 832 MHz,
863 - 865 MHz |
| Type | Installations |
| Modulation Type | FM |
| Channels | 60 (6 x 10) |
| Groups | 6 |
| Antenna inputs | 2 |
| Frequency response | 60 - 16000 |
| Antenna connector | BNC |
| Signal-to-noise ratio | > 100 dB |
| Noise reduction | Squelch |
| Total Harmonic Distortion (THD) | < 0.2 % |
| Controls | digital encoder,
Power On/Off,
RX 1 - 4 quick access buttons |
| Indicators | OLED Display |
| Audio output, balanced | 4 x XLR |
| Audio mix output, balanced | XLR |
| Width | 484 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 243 mm |
| Max. output level | +12 dBu |
| Weight | 6 kg |
| Operating voltage | 1,000 mA,
12 V DC |
| Scope of delivery | 4 x gooseneck conference microphones,
4 x Conference System Microphone Base,
Receivers |
| Inputs | XLR |
| Rated HF output power | 10 mW |
| Power supply | 2 x AA battery |
| Operating time | up to 8 hrs., battery-dependent |