| Product type | Dynamic paging microphone with integrated desktop base |
| Directivity | Cardioid |
| Capsule | Dynamic |
| Control | Configurable Push button with 3 selectable modes,
Mode switch: Push to talk, Push to Mute, Latch On/Off,
Talk LED with white microphone icon when active |
| Max input handling | 870 mV RMS |
| Frequency range | 90 Hz - 20 kHz (-3 dB) |
| Contact closure type | MOSFET |
| Contact closure I/O Voltage | 0- 50 VDC |
| Input Impedance | 47 kohms (Balanced) |
| Output impedance | 800 ohms (Balanced) |
| Off attenuation | >75dB @ 1kHz |
| CNRR | >65 dB (CMRR IEC) |
| Gain | + 5.5 dB |
| Connectors | Fixed cable with 5 bared wires,
Balanced audio output and contact closure |
| Connector cable length | 2 m |
| Phantom Power requirements | 15 VDC - 48 VDC (+-10%) |
| Idle power consumption | 3 mW (MUTED) |
| Power consumption | 6 mA |
| Operating temperature | 0°C - 40°C; < 85% humidity, non condensing |
| Material | Plastic Front panel,
Zinc chassis |
| Color | Black |
| Base dimensions (W x H x D) | 109.8 x 38.7 x 126.2 mm (height with rubber feet) |
| Gooseneck Length (incl. Mic capsule) | 267.5 mm |
| Weight | 0,86 kg |