| Product type | Installation power amplifier |
| Balanced line inputs | 4 |
| Powered outputs | 4 with output mode selector (Stereo / Parallel / High Power Mode) |
| Cooling | Convection |
| Nominal input sensitivity | 0 dBu (Volume Max.) |
| Nominal input clipping | 18 dBu (Volume 9 o´clock) |
| Input impedance | 12 Ohm(s) |
| CNRR | > 48 dB (0 dBu 1 kHz) |
| Number of input connectors | 4 |
| Input Connector | 3-pin terminal block (3.81 mm) |
| DSP Crossover LPF (switchable for CH1-2) | 20 Hz - 125 Hz |
| DSP Crossover HPF (switchable for CH3-4) | 125 Hz - 20 kHz |
| AD/DA converter resolution | 24 bit |
| AD/DA converter sampling rate | 48 kHz |
| Latency | < 2 ms |
| Type1 | Class D |
| Output modes | Stereo, parallel, high power mode (ST / PAR / HPM) |
| Amplifier Outputs | 2.1 with 2 channels (ST, PAR) and 1 channel (HPM),
4 channels (ST, PAR) / 2 channels (HPM) |
| Number of output connectors | 2 |
| Connector | 4-pin terminal block. Pitch 5.08mm |
| RMS Power ( W ) | 4 x 50 W @ 4 ohm (ST, PAR) / 2 x 100 W @ 2 ohm (Continuous sine wave, 1 kHz, 10 sec) |
| Power ( Peak ) (W) | 2 x 55 W @ 4 ohm (ST, PAR) / 1 x 110 W @ 2 ohm (Continuous sine wave, 1 kHz, 4 ms) |
| Minimum load impedance | 4 ohm (ST, PAR) / 2 ohm (HPM) |
| Frequency response (-1 dB) | 20 Hz - 20 kHz |
| THD + N | < 0.02 % (-6 dBu, 20 kHz BW) |
| SNR | > 100 dB (17 dBu, Volume center, 20 kHz BW, A-weighted) |
| Max. Gain | 22 dB |
| Protection circuits | DC,
Short circuit,
Undervoltage,
thermal overload,
over-current |
| Remote Standby | GPI port for external momentary buttons |
| Remote Standby connector | 2-pin black terminal block, pitch 3,5mm |
| Power supply type | External SMPS |
| Operating voltage | 100 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz |
| Secondary Voltage | 24 V DC |
| Secondary Current | 5 A |
| Secondary connector | 2-pin terminal block (5.08 mm) |
| Fuse | No |
| Primary Connector | IEC |
| Safety class | Class 3 |
| Max. power consumption | 230 W (sine 1 kHz with 4 x 4 ohm load) |
| Idle power consumption | 8.5 W (no signal input) |