| Product type | Amplifier |
| Type | Installation power amplifier |
| Audio Channels | 4 |
| Output Circuitry | Class D |
| Operating voltage | Wide Range SMPS with PFC (power factor control) |
| Mains connector | IEC socket |
| Auto-Standby Power | Yes. Switchable (On-Off) |
| Time to Auto-standby | 20 Min with no audio input signal |
| DSP | Yes |
| Remote-Bus | Yes |
| Indicators | Rear Panel: 4x Input Clip LED´s, Remote Lock LED (Red),
Front Panel: "PROT", "LIMIT", "SIG", "BRIDGE" and Mute Symbol LED´s. Power On/ Standby LED |
| Front panel controls | On / off switch,
standby |
| Rear panel controls | "BRG“ (Bridge),
"PAR“ (Parallel),
"ST“ (Stereo),
Low-Z and High-Z switches (paired),
Output Volume potentiometers,
Remote ON/OFF,
Remote-Mode,
Remote Lock,
Preset A and B switches,
Standby On/Off,
Amplifier Channel Mode |
| Inputs | 4x Balanced Line Inputs,
Remote Bus Audio Input |
| Input connectors | 6-pin Terminal Block Pitch 3.5 mm,
Remote IN/OUT RJ45,
Service connection Micro USB type B |
| Expansion Slot | For optional Ethernet, or Ethernet + Dante cards |
| Cooling | front to rear/side airflow,
Passive + 2-zone temperature controlled active cooling |
| Fuse | T10AL 250 V |
| Inrush Current Power OFF-Standby | 2.8 A |
| Inrush Current Standby-ON | 0.5 A |
| Standby power consumption | 0.9 W |
| Power Consumption @ idle mode | 30 W |
| Power Consumption @ full load | 1000 W |
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C; (max 60% relative humidity) |
| Width | 483 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Depth | 425 mm |
| Optional accessories | 19" L mounting rails ( AH - 876TL ) |
| Weight | 11,36 kg |
| Rated ouput power (1kHz @ 16 Ohms) | 4 x 60 W (1.5 Seconds Sine Burst) |
| Rated ouput power (1kHz @ 4 Ohms) | 4 x 240 W (1.5 seconds sine burst) |
| Rated ouput power (1kHz @ 8 Ohms) | 4 x 120 W (1,5 Seconds Sine Burst) |
| Rated ouput power (1kHz @ 8 Ohms, bridged) | 2 x 490W (1.5 Seconds Sine Burst) |
| Minimum load impedance per channel | 4 ohms Single-Ended, 8 ohms Bridge |
| Nominal input sensitivity | +5 dBu (Sine 1 kHz, Gain max) |
| Protection circuits | Audio Limiter,
DC,
HF Protect,
HPF (High-Z),
Short circuit,
temperature,
thermal overload |
| Frequency response | 18 Hz – 22 kHz (Low-Z OUT, -3 dB),
50 Hz – 23 kHz (High-Z OUT, -3 dB) |
| System Latency: | 6.2 ms |
| AD/DA converter resolution | 24 bit |
| AD/DA converter sampling rate | 48 kHz |