| Product type | Installation mixer preamplifier |
| Emergency input | 1 balanced line input |
| Mic/ line inputs | 2 |
| Mic-/ Line Input Connectors | 2 unbalanced stereo line inputs,
Bluetooth 4.0 |
| Music sources | 2 unbalanced stereo line inputs,
Bluetooth 4.0 |
| Line outputs | 1 |
| Reinforced Main Outputs | 1 with output mode selector (Low-Z/High-Z) |
| Cooling | Convection |
| Priority levels | 4 |
| Nominal input sensitivity | -15 dBu (Sine 1 kHz, gain max) |
| Nominal input clipping | 20 dBu (Sine 1kHz) |
| Priority Contact closure | +5VDC normally open for dry contact |
| Connector | 5-pin Terminal Block, pitch 5.08mm |
| Nominal input sensitivity Mic | Mic: -40 dBu (sine 1 kHz, gain max) |
| Nominal input sensitivity line | Line: -17 dBu (sine 1 kHz, gain max) |
| Nominal input clipping Mic | Mic: -5 dBu (Sine 1kHz) |
| Nominal input clipping line | Line +19dBu (Sine 1kHz) |
| Phantom power | + 24V, 10mA switchable |
| Connector Mic/Line1 | 5-pin Terminal Block, pitch 5.08mm,
XLR/6.3 mm jack |
| Connector Mic/Line 2 | 3-pin Terminal Block, pitch 5.08mm,
Pitch 5.08mm,
1 dual RCA Mono Summed |
| Nominal input sensitivity CD/AUX | - 6.22 dBV (Sine 1 kHz, Gain max) |
| Connector CD/AUX | 2 x dual RCA Mono Summed |
| Amplifier Outputs | Low-Z: 4 ohm minimum load,
High-Z: 70V or 100V outputs |
| Preamplifier input | 5-pin Terminal Block, pitch 5.08mm |
| RMS Power ( W ) | 65 W (Continuous sine wave 1kHz, 4 ohm load) |
| Power ( Peak ) (W) | 70 W (100 msec sine 1kHz Burst @ 4 ohm load) |
| Frequency range | 20 Hz - 20 kHz (LO-Z, -3 dB),
60 Hz - 20 kHz (HI-Z, -3 dB) |
| Tone controlBass | +/-10 dB (100 Hz) |
| Tone control Treble | +/-10 dB (10 kHz) |
| Protection circuits | Audio Limiter,
Short circuit,
thermal overload,
over-current |
| Connector AUX-output | 3-pin Terminal Block, pitch 5.08 mm |
| Maximum gain | 22 dB |
| Type | Switching power supply |
| Operating voltage | 100 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max.) | Line: -17 dBu (sine 1 kHz, gain max) |
| Idle power consumption | 7.5 W (no signal input) |
| Standby power consumption | <1 W |
| Operating temperature ( non-condensing ) | 0°C - 40°C; < 85% humidity |
| Time to Auto-standby | 20 Min. |
| Dimensions (W x H x D) ( height with rubber feet ) | 210 (W)x 95 (H) x 266.76 (D)mm |