| Product type | Installation mixer preamplifier |
| Emergency input | 1 balanced line input |
| Mic/ line inputs | 2 |
| Music sources | 2 unbalanced stereo line inputs,
Bluetooth 4.0 |
| Line outputs | 1 |
| Powered outputs | 1 with output mode selector (Low-Z/High-Z) |
| Cooling | Convection |
| Priority levels | 4 |
| Nominal input sensitivity | -6 dBu (Sine 1 kHz, Gain max) |
| Nominal input clipping | 20 dBu (Sine 1kHz) |
| Connector | 5-pin Terminal Block, pitch 5.08mm |
| Nominal input sensitivity Mic | - 36 dBu (Sine 1 kHz, Gain max) |
| Nominal input clipping Mic | - 17 dBu (Sine 1kHz) |
| Nominal input clipping line | Line +19dBu (Sine 1kHz) |
| Phantom power | + 24V, 10mA switchable |
| Connector Mic/Line1 | 5-pin Terminal Block, pitch 5.08mm,
XLR/6.3 mm jack |
| Connector Mic/Line 2 | 1 dual RCA Mono Summed,
3-pin Terminal Block, pitch 5.08 mm |
| Nominal input sensitivity CD/AUX | - 6.22 dBV (Sine 1 kHz, Gain max) |
| Nominal input clipping CD/AUX | 7.78 dBV (Sine 1kHz) |
| Connector CD/AUX | 2 x dual RCA Mono Summed |
| Amplifier Outputs | High-Z: 70V or 100V outputs,
Low-Z: 4 ohm minimum load |
| Preamplifier input | 5-pin Terminal Block, pitch 5.08mm |
| RMS Power ( W ) | 35 W (Continuous sine wave 1kHz, 4 ohm load) |
| Power ( Peak ) (W) | 39 W (100 msec sine 1kHz burst @ 4 ohm load) |
| Frequency range | 20 Hz - 20 kHz (LO-Z, -3 dB),
60 Hz - 20 kHz (HI-Z, -3 dB) |
| Tone controlBass | +/-10dB (100Hz) |
| Tone control Treble | +/-10dB (100Hz) |
| Protection circuits | Audio Limiter,
Short circuit,
thermal overload,
over-current |
| Connector AUX-output | 3-pin Terminal Block, pitch 5.08 mm |
| Maximum gain | 22 dB |
| Operating voltage | 100 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max.) | 70 W |
| Idle power consumption | 7 W (no signal input) |
| Operating temperature ( non-condensing ) | 0°C - 40°C; < 85% humidity,
Non condensing |
| Time to Auto-standby | 20 |
| Dimensions (W x H x D) ( height with rubber feet ) | 210 x 96.5 x 266.76 mm |
| Optional accessories | Rack mounting hardware ( LDTICARK ) |
| Weight | 2,39 kg |