| Product type | Installation power amplifier |
| Line inputs | 2 |
| Music sources | 2 balanced stereo line inputs |
| Line outputs | 0 |
| Powered outputs | 1 with output mode selector (Low-Z/High-Z) |
| Cooling | Convection |
| Priority levels | 1 |
| Nominal input sensitivity | 8.5 dBu (Sine 1 kHz, Gain max) |
| Nominal input clipping | 18 dBu (Sine 1kHz, Gain 0dB) |
| Input Connector | 2 x 3.81mm Terminal Block 3-pin |
| Standby wake up threshold | - 30 dBu |
| Type | Class D |
| Amplifier Outputs | High-Z: 70V or 100V outputs,
Low-Z: 4 ohm minimum load |
| Connector | 4 - pin terminal block (pitch 5.08mm) |
| RMS Power ( W ) | 60 W (Continuous sine wave 1kHz, 4 ohm load) |
| Power ( Peak ) (W) | 72 W (100 msec sine 1kHz Burst @ 4 ohm load) |
| Frequency range | 15 Hz - 20 kHz (LO-Z, -1 dB),
20 Hz - 20 kHz (HI-Z, -1 dB) |
| High Pass Filter | 110 Hz |
| Protection circuits | DC,
Short circuit,
DC protection,
Undervoltage,
thermal overload,
over-current |
| Type1 | External SMPS |
| Operating voltage | 100 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz |
| Secondary connector | Terminal Block 5.08mm 2-pole |
| Primary Connector | IEC |
| Idle power consumption | 2 W (no signal input) |
| Standby power consuption | < 1 W |
| Operating temperature ( non-condensing ) | 0°C - 40°C; < 85% humidity, non condensing |
| Time to Auto-standby | 20 Min. |
| Dimensions (W x H x D) ( height with rubber feet ) | 142 mm x 53 mm x 222 mm |
| Accessories | Rack mounting hardware |
| Weight | 1,3 kg |