| LED data | 12 x 8 W RGBW LED |
| Luminous flux | 4,700 lm |
| Beam/Field angle | Beam: 19° / Field: 27° |
| LED PWM frequency | 650 Hz,
1,530 Hz,
3,600 Hz,
12 kHz,
18.9 kHz,
25 kHz |
| Dimmer resolution | 16 Bit |
| Dimmer curves | Linear,
Exponential,
Logarithmic,
Square |
| Colour rendering index (CRI) | > 74 |
| Controller protocols | DMX512,
RDM |
| Number of DMX control modes | 7 |
| Stand alone operating modes | Autorun,
Stand-alone |
| Data in connector | XLR 3-pole male |
| Data out connector | XLR 3-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 90 W |
| Inrush current | 13.3 A |
| Cabinet material | Aluminum continuous casting |
| Colour | Black |
| Cooling system | Convection cooling,
Fan cooling |
| Cooling modes | Auto,
Silent |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | -10 - 40 °C |
| Maximum air humidity (non-condensing) | 80 % |
| Width | 310 mm |
| Height | 360 mm |
| Depth | 250 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Product dimensions | 310 x 360 x 250 mm |