| LED data | 25 x 10 W RGB LED |
| Illuminance | 6,950 lx (1 m / 0.0 ) |
| LED PWM frequency | 8,000 Hz |
| Controller protocols | DMX512 |
| Number of DMX control modes | 5 |
| Stand alone operating modes | Sound controlled, Master/slave |
| Data in connector | XLR 3-pole male |
| Data out connector | XLR 3-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 180 W |
| Mains fuse | T3AL/250 V |
| Cabinet material | Metal |
| Colour | Black |
| Cooling system | Convection cooling |
| Protection class | IP20 |
| Ambient temperature | 10 - 40 °C |
| Maximum air humidity (non-condensing) | 85 % |
| Width | 580 mm |
| Height | 580 mm |
| Depth | 125 mm |
| Weight | 13.7 kg |
| Required Accessories | 2x Omega-Montagebügel, LED MATRIX PANEL, Sicherungsöse, verstellbarer Schwenkbügel |