| LED data | 4 x 15 W RGBWA+UV LED |
| Luminous flux | 1,400 lm |
| LED PWM frequency | 800 Hz |
| Number of DMX control modes | 6 |
| Stand alone operating modes | Static |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 75 W |
| Cabinet material | Metal |
| Colour | White |
| Cooling system | Convection cooling |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Maximum air humidity (non-condensing) | 85 % |
| Width | 2,479 mm |
| Height | 2,368 mm |
| Depth | 171.7 mm |
| Weight | 31 kg |
| Required Accessories | 1 x Montagebügel, 2 x Filter, IR Fernbedienung |