| LED data | 16 x 10 W Tunable white LED |
| Luminous flux | 4,200 lm |
| Front lens diameter | 30 mm |
| Beam/Field angle | Beam: 24° / Field: 49° |
| LED PWM frequency | 650 Hz,
1,530 Hz,
3,600 Hz,
12 kHz,
18.9 kHz,
25 kHz |
| Dimmer resolution | 16 Bit |
| Dimmer curves | Linear,
Exponential,
Logarithmic,
S curve |
| Correlated colour temperature (CCT) | 2,500 - 6,200 K |
| Colour rendering index (CRI) | > 95 |
| Strobe | 0 - 20 Hz |
| Controller protocols | DMX512,
RDM |
| Number of DMX control modes | 15 |
| Stand alone operating modes | Autorun,
Master/slave,
Static,
Endless loop,
Stand-alone |
| Data in connector | XLR 5-pole male IP65 |
| Data out connector | XLR 5-pole female IP65 |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Inrush current | 39 A |
| Cabinet material | Aluminum continuous casting |
| Colour | Black |
| Cooling system | Convection cooling |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -10 - 40 °C |
| Width | 1,018 mm |
| Height | 205 mm |
| Depth | 162 mm |
| Weight | 12.5 kg |