| LED data | 4 x 32 W RGBW LED |
| Luminous flux | 2,398 lm |
| Beam/Field angle | Beam: 8° / Field: 14° |
| LED PWM frequency | 3,600 Hz |
| Strobe | 3,600 Hz |
| Controller protocols | DMX512, RDM |
| Number of DMX control modes | 7 |
| Stand alone operating modes | Autorun, Master/slave, Static |
| Data in connector | XLR 5-pole male IP65 |
| Data out connector | XLR 5-pole female IP65 |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 155 W |
| Cabinet material | Aluminum continuous casting |
| Colour | Black |
| Cooling system | Convection cooling |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -15 - 45 °C |
| Width | 186.6 mm |
| Height | 186.6 mm |
| Depth | 159 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Required Accessories | IR Fernbedienung |