| LED data | 8 x 30 W RGB COB-LED |
| Illuminance | 5,200 lx (1 m / 0.0 ) |
| Strobe | 3,000 Hz |
| Number of DMX control modes | 6 |
| Stand alone operating modes | Sound controlled, Autorun, Static |
| Data in connector | XLR 3-pole male |
| Data out connector | XLR 3-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 250 W |
| Cabinet material | Aluminum continuous casting |
| Colour | Black |
| Cooling system | Convection cooling |
| Protection class | IP20 |
| Width | 880 mm |
| Height | 110 mm |
| Depth | 130 mm |
| Weight | 7.6 kg |
| Product dimensions | 880 x 110 x 130 mm |