| LED data | 544 x 4 W RGBWW LED |
| Luminous flux | 27,000 lm |
| LED PWM frequency | 650 Hz,
1,530 Hz,
3,600 Hz,
12 kHz,
18.9 kHz,
25 kHz |
| Correlated colour temperature (CCT) | 1,800 - 10,000 K |
| Colour rendering index (CRI) | > 95 |
| Min. TLCI | 91 |
| Controller protocols | Art‑Net,
DMX512,
RDM,
sACN |
| Stand alone operating modes | Endless loop |
| Data in connector | XLR 5-pole male |
| Data out connector | XLR 5-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 470 W |
| Cabinet material | Metal |
| Colour | Black |
| Cooling system | Temperature controlled fan cooling |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -15 - 45 °C |
| Width | 743 mm |
| Height | 381 mm |
| Depth | 153 mm |
| Weight | 16.4 kg |