| Product type | Installation power amplifier |
| Line inputs | 2 |
| Line input connectors | 2 balanced line inputs,
Pitch 3.81 mm terminal block (3-pin) |
| Line outputs | 0 |
| Powered outputs | 2 with output mode selector (stereo / parallel / high power mode) |
| Cooling | Convection |
| Priority levels | 1 |
| Nominal input sensitivity | 14 dBu / 2 dBu (Gain +12dB switch) |
| Nominal input clipping | 18 dBu (sine 1kHz, gain 0dB) |
| Input Connector | 2 x 3.81mm Terminal Block 3-pin |
| Standby wake up threshold | 2.5 seconds |
| Type | Class D |
| Output modes | High Power Mode (ST/ HPM),
Parallel,
stereo |
| Amplifier Outputs | 2- channel (ST, PAR) / 1-channel (HPM) |
| Connector | 4 - pin terminal block (pitch 5.08mm) |
| RMS Power ( W ) | 1 x 100 W @ 2 ohm (Continuous sine wave 1 kHz 10 sec),
2 x 50 W @ 4 ohm (ST) |
| Power ( Peak ) (W) | 1 x 110W @ 2ohm (Continuous sine wave 1kHz 10sec, 4 ohm load),
2 x 55 W @ 4ohm (ST, PAR) |
| Minimum load impedance | 2 Ohms (HPM),
4 Ohm (ST) |
| Frequency range | 15 Hz - 20 kHz (-0,5 dB) |
| Protection circuits | DC,
Short circuit,
Undervoltage,
thermal overload,
over-current |
| Type1 | External SMPS |
| Operating voltage | 100 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz |
| Fuse | 0 |
| Secondary Voltage | 24 V DC |
| Secondary Current | 3.5 |
| Secondary connector | Terminal block 5.08 mm 2-pole |
| Primary Connector | IEC |
| Safety class | 1 |
| Max. power consumption | 105 W (sine 1kHz with 4 ohm load) |
| Idle power consumption | 2 W (no signal input) |
| Standby power consuption | < 1 W |
| Operating temperature ( non-condensing ) | 0°C - 40°C; < 85% humidity |
| Time to Auto-standby | 20 Min. |
| Dimensions (W x H x D) ( height with rubber feet ) | 142 mm x 53 mm x 222 mm |
| Accessories (included) | Terminal blocks for electrical connections.,
Mounting plates for surface mount applications,
External Power Supply |
| Weight | 1 kg |