| Product type | Headphone Amp: |
| Inputs | 2 |
| Input connectors | 3.5 mm stereo jack (AUX In),
XLR-F (L + R Input, balanced) |
| Input impedance | 10000 (3.5 mm jack) Ohm(s),
6000 (XLR In) Ohm(s) |
| Input sensitivity | -6 (3.5 mm jack) dBV, 3 (XLR In) dBu |
| Max. input level | 7 (3.5 mm jack) dBV, 16 (XLR In) dBu |
| Protection circuits | Audio Limiter,
Max. Input leveling,
Power OFF - Mute relay |
| Headphones ouputs | 1 |
| Headphones outputs | 3.5 mm TRS |
| Power Output (1% THD @ 33 Ohm Load) | 2 x 1,65 Vrms |
| Minimum connected impedance | 16 (per channel) Ohm(s) |
| Frequency response | 20 - 40000 |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.04% |
| Controls | Balance L/R,
Power / Volume,
Stereo/Mono (Focus) switch |
| Indicators | Battery (low battery: red),
Peak (Amber),
Power LED (Power ON: green),
Signal (green) |
| Power supply | 9 V block,
9 V DC power supply |
| Operating voltage | 9 V DC |
| Max. Current | Nom. 0.07 A / Max. 0.15 |
| Cabinet material | Plastic |
| Cabinet surface | Soft-touch |
| Cabinet colour | Black |
| Width | 80 mm |
| Height | 42.5 mm |
| Depth | 133 mm |
| Weight | 0,155 kg |
| Accessories (included) | Belt clip |