| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Keyboard stands |
| Material | Steel |
| Surface | Powder coated |
| Color | Black |
| Number of supports | 1 |
| Max. support depth | 340 mm |
| Support arm spacing adjustment range | 230 - 730 mm |
| Min height | 600 mm |
| Max height | 900 mm |
| Width | 950 mm |
| Width (when folded) | 1300 mm |
| Max load (each tier) | 90 kg |
| Interchangeable rings | 6 x 20 mm, 6 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 6,9 kg |