| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Keyboard stands |
| Material | Steel |
| Surface | Powder-coated |
| Color | Black |
| Max. support depth | 480 mm |
| Max height | 43 mm |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 465 mm |
| Max load (each tier) | 60 kg |
| Suitable for tube diameter | 25 - 35 mm |
| Weight | 6,62 kg |