| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Keyboard stands |
| Material | Aluminium |
| Surface | Powder-coated |
| Color | Black |
| Number of supports | 8 |
| Support depth | 400 mm |
| Adjustable support distance | 75 mm to 1180 mm |
| Number of Tiers | 4 |
| Min. tier height | 180 mm |
| Max. tier height | 1480 mm |
| Max load (each tier) | 25 kg |
| Min. anti-tipper height | 25 mm |
| Max. anti-tipper height | 40 mm |
| Height | 1500 mm |
| Width | 1345 mm |
| Depth (mm) | 690 mm (940 mm when upper and lower arms are horizontal) |
| Interchangeable rings | 16 x 25 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Accessories (included) | 4 x Gravity SA CC 35 B cable clips, Measuring tapes |
| Weight | 13 kg |