| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Keyboard stands |
| Material | Steel |
| Surface | Powder coated |
| Color | Black |
| Number of supports | 1 |
| Max. support depth | 400 mm |
| Min height | 100 mm |
| Max height | 900 mm |
| Max load (each tier) | 55 kg |
| Interchangeable rings | 1 x 15 mm, 4 x 20 mm, 4 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 2,98 kg |