| LED data | 19 x 40 W RGBWW LED |
| Luminous flux | 12,500 lm |
| LED PWM frequency | 800 Hz, 1,200 Hz, 2,000 Hz, 3,600 Hz, 12 kHz, 25 kHz |
| Colour rendering index (CRI) | > 79 (High CRI Filter: 94) |
| Pan | 540 ° |
| Tilt | 270 ° |
| Controller protocols | Art‑Net, DMX512, RDM, sACN, KlingNet |
| Number of DMX control modes | 6 |
| Stand alone operating modes | Stand-alone |
| Data in connector | XLR 5-pole male |
| Data out connector | XLR 5-pole female |
| Operation voltage | 100 V AC - 240 V AC / 50 - 60 Hz |
| Rated power | 900 W |
| Cabinet material | Magnalium |
| Colour | Black |
| Protection class | IP65 |
| Ambient temperature | -15 - 45 °C |
| Width | 422 mm |
| Height | 569 mm |
| Depth | 330 mm |
| Weight | 25 kg |
| Product dimensions | 400 x 569 x 330 mm |