| Input connector type | CEE plug 32A female |
| Output connector type | Schuko socket female |
| Output protection class | IP54 |
| Output 2nd connector type | CEE plug 32A male |
| Material | Steel |
| Cable detachable | Yes |
| Number of outputs | 10 |
| Colour | Blue |
| Max. Amperage | 16 A |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Width | 485 mm |
| Height | 88 mm |
| Depth | 70 mm |
| Rack width | 19" |
| Rack height | 2 U |
| Installation depth | 70 mm |
| Weight | 3.06 kg |