| Input connector type | Mains plug device outdoor male & TRUE1® |
| Input protection class | IP65 |
| Output connector type | Schuko socket female |
| Cable length | 1.8 m |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Cable detachable | Yes |
| On/Off switch | Yes |
| Number of outputs | 8 |
| Colour | Black |
| Operation voltage | 100 V AC - 250 V AC / 50 - 60 Hz |
| Max. Amperage | 16 A |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 1,5 mm² |
| Cable jacket | Rubber (H07RN-F) |
| Cable diameter | 7.5 mm |
| Width | 485 mm |
| Height | 45 mm |
| Depth | 52 mm |
| Rack width | 19" |
| Rack height | 1 U |
| Weight | 960 g |