| Input connector type | CEE plug 16A male |
| Output connector type | Schuko socket female |
| Cable length | 2 m |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Colour | Black |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 1,5 mm² |
| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 8 mm |
| Width | 485 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 44 mm |
| Rack width | 19" |
| Rack height | 1 U |
| Installation depth | 44 mm |
| Weight | 1.12 kg |