| Cable jacket | PVC (Polyvinyl chloride) |
| Cable diameter | 6.8 mm |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,50 mm² |
| AWG | 20 |
| Capacity/m | 87 pF |
| Conductor impedance/km | 34 Ohm |
| Shielding | Spiral copper shielding |
| Ambient temperature | -20 - 70 °C |
| Weight | 60 g |