| Cable jacket | CPR-compliant |
| Cable diameter | 5.2 mm |
| Conductor material | OFC (Oxygen-free copper) |
| Conductor cross-section | 2 x 0,50 mm² |
| AWG | 20 |
| Capacity/m | 64 pF |
| Conductor impedance/km | 37 Ohm |
| Shielding | Spiral copper shielding |
| Fire protection class per DIN 4102-1 | Eca |
| Ambient temperature | -40 - 90 °C |
| Weight | 50 g |