| Product type | DI box |
| Type | passive |
| Channels | 1 |
| Transformer isolated | yes |
| Number of inputs | 2 |
| Input type | unbalanced |
| Input connectors | 6.3 mm jack |
| Number of outputs | 1 |
| Output type | balanced |
| Output connectors | XLR |
| THRU outputs per channel | 1 |
| Input attenuation (Pad) | 0 / 30 dB |
| Ground lift switch | Yes |
| Additional Features | mono merge |
| Housing | Aluminium continuous casting |
| Dimensions (W x H x D) | 140 x 50 x 68 mm |
| Weight | 0,43 kg |
| Ambient temperature (in operation) | - 20 - 70 °C |
| Relative Humidity | < 80% (non-condensing) |
| Accessories (included) | Inscription label (tour label),
rubber feet |
| Max. input level (< 1% THD, 20 Hz) | +24 dBu |
| Max. input level (< 1% THD, 1 kHz) | +32 dBu |
| Frequency response (±0,2dB, relative 1kHz) | 10 Hz - 60 kHz |
| 0 dB Pad, THRU) | 47 kOhm |
| 0 dB Pad, THRU) | 33 Ohm |
| THD (30 Hz, +4 dBu, unity, unweighted) | < 0,02 % |
| THD (1 kHz, +4 dBu, unity, unweighted) | < 0,0007 % |
| 1, +4 dBu) | < 0,002 % |
| Transformer ratio | 10 : 1 |