| Product type | DI boxes |
| Type | passive |
| Channels | 8 |
| Inputs | 8 / 16 |
| Input connectors | 6.3 mm jack |
| Max. input level | + 54 dBu |
| Input impedance | (@ 60 Hz) 1 M Ohm(s) |
| Input pad | 0 / -30 dB |
| Number of outputs | 4 (+ 4 Parallel Thru out) |
| THRU outputs/channel | 2 |
| Output connectors | 6.3 mm jack, XLR |
| Max. output level | +4 dBu |
| Output impedance | 600 Ohm(s) |
| Frequency response | 10 - 40000 |
| Transformer balanced | Yes |
| Ratio | 10 : 1 |
| Controls | ground lift, merge, PAD -10dB, PAD -20dB |
| Cabinet material | sheet steel |
| Cabinet surface | Powder coated |
| Width | 480 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 2,39 kg |