| Product type | DI boxes |
| Type | active |
| Channels | 1 |
| Inputs | 1 |
| Input connectors | 6.3 mm jack |
| Max. input level | + 45 dBu |
| Input impedance | (@ 60 Hz) 1 M Ohm(s) |
| Input pad | 0 / -30 dB |
| Number of outputs | 1 |
| THRU outputs/channel | 1 |
| Output connectors | 6.3 mm jack, XLR |
| Max. output level | + 10 dBu |
| Output impedance | 600 Ohm(s) |
| Frequency response | 10 - 20000 |
| Transformer balanced | Yes |
| Ratio | 1 : 1 |
| Controls | attenuator, ground lift |
| Power supply | +48 V phantom power, 9 V block |
| Power consumption | 3.8 mA (9V), 4 mA (48V) |
| Cabinet material | sheet steel |
| Cabinet surface | Powder coated |
| Width | 110 mm |
| Depth | 73 mm |
| Height | 42 mm |
| Weight | 0,353 kg |