| Product type | DI boxes |
| Type | active |
| Channels | 2 |
| Inputs | 2 |
| Input connectors | 6.3 mm jack |
| Max. input level | + 45 dBu |
| Input impedance | 1M Ohm(s) |
| Number of outputs | 3 |
| THRU outputs/channel | 1 |
| Output connectors | 6.3 mm jack, XLR |
| Max. output level | + 11 dBu |
| Output impedance | 200 Ohm(s) |
| Frequency response | 10 - 40000 |
| Transformer balanced | Yes |
| Ratio | 1 : 1 |
| Controls | attenuation, ground lift |
| Cabinet material | sheet steel |
| Cabinet surface | Powder coated |
| Width | 116 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 0,47 kg |