| Product type | Wireless Microphone Systems |
| Type | Handhelds |
| Weight | 5,297 kg |
| Modulation Type | FM |
| Transmission frequency range | 1785 - 1800 MHz |
| Channels | 96 (8 groups of 12 channels) |
| Groups | 8 |
| Antenna inputs | 2 |
| Antenna connector | BNC |
| Frequency response | 30 - 16000 |
| Noise reduction | Squelch |
| Total Harmonic Distortion (THD) | < 0.1 % |
| Signal-to-noise ratio | > 100 dB |
| Audio output, balanced | 2 x XLR |
| Audio output, unbalanced | 2 x 6.3 mm TS |
| Audio mix output, balanced | XLR |
| Audio mix output, unbalanced | 2 x 6.3 mm TS |
| Max. output level | +20 dBu (balanced) dBu |
| Headphones ouput | 1 |
| Headphones outputs | 6.3 mm TRS |
| Controls | 2 x volume ,
Down ,
Power On/Off ,
Up |
| Indicators | 2 x OLED Display |
| Width | 483 mm |
| Height | 45 mm |
| Depth | 5.2 mm |
| Accessories (included) | 2 x antenna ,
Batteries ,
Power supply |
| Other features | IR frequency synchronisation ,
channel search function |
| Directivity | Cardioid |
| Capsule type | Condenser |
| Material | Steel sheet |
| Wireless frequencies | 1785 - 1800 MHz |
| Frequency response (-3 dB, rel. Avg) | 60 - 16,000 Hz |
| Colour | Black |
| Accent colour | Silver |
| Channel groups number | 8 |
| Transmitting power | 10 mW ,
30 mW ,
50 mW |
| Min. Signal-to-noise ratio (SNR) | 95 dB |
| Batteries | 2 x 1.5 V AA/LR6 @ max.10 h |
| Length | 257 mm |
| Diameter | 50 mm |