| Product type | Wireless Microphone Systems |
| Type | Handhelds |
| Transmission frequency range | 655 - 679 MHz |
| Weight | 2,511 kg |
| Modulation Type | FM |
| Channels | 96 (8 groups of 12 channels) |
| Groups | 8 |
| Antenna inputs | 2 |
| Antenna connector | BNC |
| Frequency response | 30 - 16000 |
| Noise reduction | Squelch |
| Total Harmonic Distortion (THD) | < 0.3 % |
| Signal-to-noise ratio | > 100 dB |
| Audio output, balanced | balanced XLR - 12 dBV / 6.3 mm TRS - 18 dBV |
| Audio output, unbalanced | 6.3 mm jack |
| Max. output level | +10 dBu |
| Controls | digital encoder ,
Power On/Off ,
volume |
| Indicators | OLED Display |
| Power supply | 12 - 18 V DC |
| Operating voltage | 12 V DC, 500 mA |
| Width | 212 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 159 mm |
| Accessories (included) | 2 x antenna ,
Audio cable ,
power adapter |
| Other features | IR frequency synchronisation ,
channel search function ,
Pilot tone |
| Microphone type | condenser |
| Directivity | Cardioid |
| Rated HF output power | Variable (2mW, 10mW, 30mW) |
| Operating time | >10 h (with alkaline batteries) |
| Length | 255 mm |
| Diameter | 49 mm |